Liiga Palju Koeri

Järjekordselt ilmub facebooki kuulutus, kus otsitakse uut kodu pesakonnale kutsikatele. Palutakse inimestel kuulutust jagada ja reklaamida.  Kuulutuse all tekib nagu ikka, kaks poolt, ühed ,kes hoiavad peast kinni ja ei saa aru, et kuidas jälle ja teised, kes ei saa  sellest aru, et milles probleem. Milles siis on probleem?

Selles, et meil on liiga palju koeri. Lisaks kümnetele kutsikakuulutustele on kümneid ja kümneid kuulutusi, kus otsitakse kodu mõnele juba vanemale koerale, rääkimata veel sellest hordist, kes varjupaikades omale uut ja igavest kodu ootavad. Ma ei taha veel mõelda nende pesakondade peale, kes vanakooli kombe kohaselt ”merekooli” (võeh kui õudne väljend) lähevad. Ja niikaua kuni meil on koeri rohkem kui kodusid, ei ole normaalne lasta jälle mõnel pesakonnal ”kogemata” tekkida.

No aga mis sa teed kui juhtus? Analoogseid lauseid kuuleb-näeb pea iga kord kui mõni ups-pesakond välja ilmub. Tõesti, keegi meist ei ole õnnetuste eest kaitstud aga kui hakata uurima ja puurima, miks siis need kutsikad juhtusid, selgub enamustel juhtumitel, et ega suurt midagi ei tehtud ka, et pesakonda vältida. Küll arvatakse, et kui emane koer jooksuajal ketti panna, siis sellest piisab või lastakse tippajaga emane rahus hoovi ennast kergendama, sest ”vast ikka selle 5 minuti jooksul isast ei tule”. Küll süüdistatakse küla peal hulkuvaid isaseid, et mis nad siis tulid kosja, küll halba ilma ja kuuseisu. Ei ole harvad näited, kus peres isane ja emane koos ja siis tuleb inimestele üllatusena, et alla aasta vana emane tiineks jääb sellest isasest. Ehk siis igast nurgast kumab läbi täielik vastutustundetus

Ja vastutustundetusele ei ole õigustust. Mitte mingit. Ning see, et ”hea ju et kodu otsib mitte ei viska metsa” lause on muutunud juba halenaljakaks. No metsa tõesti ei vii aga valdavalt antakse kutsikad nendele, kes esimesena käe tõstavad, ilma mingi taustakontrollita ning ussirohtudest-vaktsiinidest pole haisugi. Mis garanteerib, et see uus omanik seda koera metsa ei viska või kutsikas usside kätte ära ei sure? Kuidas see siis parem on metsa viimisest?

Muidugi, garantiid, et uus omanik mölakas ei ole, on raske anda ka siis kui inimest küsitleda. Head nägu oskavad paljud teha ja hiromant pole meist keegi. Küll aga kaob tegelikult üks päris suurt ports huvilisi ära kui natukenegi uurida, et milleks koer ja kuhu see koer üldse elama läheb. Kui inimene ei suuda isegi sellistele küsimustele vastata, siis kas tõesti saab talle rahuliku südamega koera anda? Naiivne on mõelda, et nii ka enamus ups-pesakondade pakkujad teevad. Kui mitu korda olen ma ise peast kinni hoidnud, nähes kui rõõmsalt pakutakse inimesele kutsikat, samas kui inimese fb profiililt saab ruttu selgust, et tegu ei ole paraku stabiilse inimesega ja inimene ei saa endagagi hakkama, rääkimata veel siis lisavastutusest. Olen paar korda saatnud ka privaatsõnumi, sõbralikult vihjates, et teatud kutsikahuvilisele ei ole hea mõte koera anda ja pikantseim vastus oli see, et ”mis vahet sel on kuhu kutsikas läheb”

Paar korda olen ikka VÄGA imestanud, kuidas inimene alles siis kui pesakond käes, hakkab uurima, et mis värk siis nende jooksuaegadega ikka on. Halloo, sa võtad emase koera ja ärkad alles siis kui pesakond käes? Tõsiselt?

3262489-dr.-who-facepalm.png

Olgu, ma võin ju siin ohkida ja puhkida aga mis oleks siis lahendus. No kindlasti mitte ei ole seda see, et trükitakse aga facebooki kuulutus ja palutakse siis seda jagada. Ja kõik siis rõõmsalt jagavad, kutsikad võetakse ära ja mure murtud. Muidugi, juba sündinud kutsikad vajavad kodu aga see ei lahenda probleemi. Võrdluseks võib tuua selle, et kui kraan tilkub ja me põrandale tilkunud vett lapiga kuivatame, ega see ju kraani korda ei tee. Teisest küljest saan ma aru, et kuulutuste all riidlemine ka ei aita aga esiteks, signaali et see EI OLE OKEI, peab saatma ja teiseks, kui ma vaatan, kes need ”näägutajad” on, siis..Need on need, kes päevast-päeva tegelevad nende õnnetutega, kes kuidagi üleliigseks jäänud ja abi vajavad. Need inimesed on palju näinud ja nemad suudavad näha pilti laiemalt ja mõelda, mida üks järjekordne ups pesakond tähendab

Iga väike samm aitab aga edasi. Alustame kasvõi sellest, et kulla inimene, kui sa omale emase koera võtad, siis sa uurid ENNE koera võttu, mida tähendab jooksuaeg, kuidas siis käituda, kui jooksuaeg käes ja mida teha, et pesakonda ennetada. Keegi meist ei ole kõikvõimas ja tasub enda vastu olla aus, kas oled võimeline tõesti ennetama kutsikaid. Kui ei ole, siis palun steriliseeri oma koer. Jah, steriliseerimine on kallis aga esiteks on meil väga tihti kliinikute poolt pakutavaid sooduskampaaniaid ja teiseks..koera pidamine ei olegi odav lõbu.

Kutsikaostja, sina oled see, kes nö turgu suunab. Kui sina oled nõus võtma 4-5 nädalase kutsika, kes pole ussikuurigi saanud, siis pole ka ime, et selliseid koeralapsi nii palju pakutakse. Kui sina oled nõus võtma kutsika kohast, kus on iga jumala jooksuaeg emasel pesakond, siis ei hakka see emase omanik kunagi midagi mõtlema. Võta kätte ja nõua vaktsiine ja ussirohtu. Küsi pakkujalt, kas ta on emase koera steriliseerimise peale mõelnud! Uskuge, see võib mõjuda kui seda korduvalt ja korduvalt küsitakse, kõrvalt nähtud

Ja sina, kellel on see ups pesakond sündinud. Võta kätte ja VASTUTA. Ära anna oma kutsikaid ära enne 7-8 elunädalat. Anna kutsikatele ussirohtu, vaktsineeri oma kutsikad ja anna neile korraliku toitu (ära unusta lisatoitu andmast ka kutsikate emale). Ära anna kutsikat esimesele küsijale, uuri ja küsi inimese käest küsimusi, mis välistavalt võimalikult palju seda, et tegu on hetkeemotsioonil kutsikavõtjaga. Ära anna kutsikat inimesele, kes ei raatsi ise järgi tulla talle! Eesti on nii väike ja kui inimene ei viitsi ühest linnast teise koerale järgi tulla siis..andke andeks, mida siis üldse viitsitakse? Ja küsi sümboolne summa, näiteks vaktsiinide raha, kutsika eest. Kui inimesel pole raha, et seda maksta, siis kuidas tal on raha, et koera üleüldse üleval pidada

Ja sulle, kes sa tahad oma koera paaritada. Võta kätte ja loe läbi see Diivanihuskyde fantastiline artikkel Kellele on vaja probleemkoeri

Ja need, kes usinalt jagavad ups pesakondade kuulutusi. Võtkem kätte ja jagagem ja reklaamigem ka varjupaikades/hoiukodudes olevaid koeri! Seal on hunnikutes fantastilisi loomi, kes on üleliigseks jäänud valdavalt just tänu sellele,  millest siin rääkinud olen. Vastutustundetuse tõttu…

 

Meil on liiga palju koeri. Kraan mitte ei tilgu vaid voolab lahinal ja lapiga kuivatamisest pole grammigi kasu…

Shelter-Dog

 

 

3 kommentaari “Liiga Palju Koeri

 1. Mina jagasin kuulutust ja ma ei tunne, et peaksin kõiki neid varjupaikade kuulutusi ka jagama. Jah, mul on kahju neist kõigist koertest, aga varjupaikade kodulehtesid saavad kõik külastada, tavakuulutused pigem jäävad varju ja nii ongi mõnel kodus terve suur pesakond koeri, keda pole kuhugi panna ega tea kus abi paluda.

  Ma absoluutselt ei õigusta seda kutsikate paljundamist ja vastutustundetut käitumist, iga omanik peab ikka oma lemmiku eest hoolitsema, ka kandma selle eest hoolt, et neid “ups” pesakondi ei sünniks. Kui ka neid pesakondi juhtub (mis on ikka väga suur tõenäosus), siis on võimalus alati abi paluda, selleks on sotsiaalmeedias ka erinevad grupid, aga ütlen ausalt.. grupp “Eesti koerainimesed” on kõike muud, kui nõu andmiseks või abistamiseks mõeldud grupp, absoluutselt iga asja eest sõimatakse nägu täis. Tegeletakse alati omaniku materdamisega, kui sellega, et kutsikatele kodu otsida või valgustada inimest positiivse alatooniga, kuidas neid pesakondi enam ei tekiks.
  Eilne positus oli ehe näide sellest, seal lausa kommenteeriti seda, et omanikul on kunstripsmed, aga koer on steriliseerimata. No kelle asi on see, milline on omanik?!
  Põhimõtteliselt, kui oled paks, pesemata ja näost võtad viimsedki karvad maha, siis on koera steriliseerimata jätmine justkui õigustatud, sest niikuinii raha pole.

  Kokkuvõtteks, ma loodan ka, et neid tahtmatuid pesakondi jääb vähemaks ja inimesed hakkavad vastutama, aga samas ma loodan, et inimesed muutuvad ise rohkem abistavatemaks ja positiivsemateks, sest see sõimamine ei vii küll kedagi kuhugi.

  Liked by 1 person

 2. Mina ei jaga neid kuulutusi põhimõtte pärast. Vb kui ainult töökoertega on tegu ja tutvusringkonnas võiks huvilist olla. See jagamine annabki tootjale kindluse, et kuidagi ikka lahti saab. Kasvõi ähvardamisega magama panna soovijate mitteleidmisel. Milline manipuleerimine. Korra söandasin kommenteerida, et võiks kutsikate eest saadud rahaga emakoera ära steriliseerida- selle peale umbes tuldi kallale, et kelle asi see on, mida keegi oma koeraga teeb! Ja pidid nii head ja oodatud kutsud olema, kohe järjekord neile krantsudele!.

  Liked by 3 people

 3. Oi Kirsika kui õigetest asjadest kirjutad! Toetan 100% Sinu seisukohti.
  Ka mina ei nõustu nn „ups“ pesakondade kuulutusi jagama (võib-olla tulevikus teen erandi, mingil tänaseks veel teadmata põhjusel). Olen absoluutselt nõus, et nn „ups“ pesakondade kuulutuste all kriitilised noodid on õigustatud, võib-olla paneb selline kriitika ja asjade õigete nimedega nimetamine kedagi teistmoodi mõtlema. Paludes/käskides FB-s kutsikakuulutusi võõrastel jagada, antakse sellega vastutus ju täiesti võõrastele ja siis pahandatakse, et need samad võõrad inimesed oma arvamusi avaldavad?
  Ei tasu panna ette roosad prillid ning õigustada järjekordset pesakonda. Tõsi see on, et KÕIK kutsikad on „oiiiiii kui nummid, tahaaaan endale kaaa“, kuid kõik need hüljatud, ära antud ning varjupaiga koerad olid ka kutsikad ning ka nemad olid väga armsad.
  Jah, steriliseerimine ei ole odav, kuid koera ülevalpidamine ei ole ka odav. Koera ostmine, koeratarvikud (pesad, mänguasjad, närimiskondid, vitamiinid, kaelarihmad, jalutusrihmad, helkurid, koolituskulud, transpordipuurid, koeratoit, treeningmaiused jne.), ettenägematud arstivisiidid – kas kõik need on tasuta?

  Suur austusavaldus „Eesti koerainimesed“ nn alatistele „õiendajatele“, kes ka reaalselt aitavad hätta sattunud koeri, kes teevad korjandusi, et päästa neile täiesti võõra inimese koer ning kes on valmis südaöösel sõitma teisele poole Eestit, et koer päästa. Vot nende inimeste ees võtan ma mütsi maha ja annan neile täieliku õiguse kriitikanool valla päästa kui taaskord keegi vastutustundetu palub oma nn „iga jooksuaeg sündivat ups“ pesakonna kuulutust jagada.
  Kõik koerad vajavad oma inimest, kuid kõik inimesed ei vaja koera!

  Liked by 3 people

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s